Układy Logiczne i Rejestry PrzesuwneW produkcji

SN74AUC1G14DBVR

Producent: Texas Instruments

Dane z noty katalogowej: Texas Instruments, wer. SCES375P, czerwiec 2017

Pojedyncza bramka inwertora z przerzutnikiem Schmitta w zaawansowanej technologii CMOS ultraniskiego napięcia (AUC) Texas Instruments, pracująca w zakresie 0.8 V do 2.7 V z wejściami tolerującymi 3.6 V i izolacją Ioff.

ObudowySOT-23-5, SC-70-5
Napięcie zasilania0.8 – 2.7 V
Zakres temperatur-40 – 85 °C

Przegląd Techniczny

01

Przegląd Techniczny

SN74AUC1G14 to pojedyncza bramka negatora z wejściem z przerzutnikiem Schmitta z rodziny zaawansowanej logiki niskonapięciowej Advanced Ultra-Low-Voltage CMOS (AUC) firmy Texas Instruments, realizująca funkcję logiczną Y = \bar{A}. Zoptymalizowany pod kątem zasilania VCC od 1,65 V do 1,95 V, układ pracuje w zalecanym zakresie zasilania od 0,8 V do 2,7 V. Wejście z przerzutnikiem Schmitta charakteryzuje się odrębnymi napięciami progowymi przy narastaniu (VT+) i opadaniu (VT-) sygnału ze zdefiniowaną histerezą wejściową (\Delta VT), przekształcając wolne lub zaszumione przebiegi wejściowe w stabilne zbocza cyfrowe bez oscylacji na wyjściu.

Wykonany w submikronowej technologii CMOS, układ zapewnia bardzo małe czasy propagacji (typowy tpd 1,2 ns przy 1,8 V i CL = 15 pF) wraz ze zdefiniowaną wydajnością prądową do |IOH| = 8 mA oraz IOL = 8 mA przy VCC = 1,65 V. Podczas gdy wyprowadzenia wejściowe tolerują 3,6 V w całym zalecanym zakresie pracy (co umożliwia bezpośrednie dopasowanie poziomów z systemów 2,5 V lub 3,3 V do niższych domen), napięcia wyjściowe ściśle zależą od stanu pracy: w stanie aktywnym dopuszczalne napięcie wyjściowe wynosi od 0 V do VCC (wartość bezwzględna od -0,5 V do VCC + 0,5 V), natomiast tolerancja 3,6 V dotyczy wyłącznie stanu wysokiej impedancji lub wyłączonego zasilania (VCC = 0 V). Układ wyposażono w obwód częściowego wyłączenia zasilania (Ioff): przy VCC = 0 V prądy upływu wejść i wyjść nie przekraczają ±10 µA w punkcie testowym 2,7 V, zapobiegając prądom zwrotnym do odłączonych szyn. Przekroczenie bezwzględnych wartości maksymalnych (3,6 V na VCC i wejściach) może spowodować trwałe uszkodzenie układu.

Rozkład Wyprowadzeń i Funkcje Alternatywne

Interaktywny rozkład pinów i funkcje wyprowadzeń obudowy SOT-23-5.

Interaktywny schemat wyprowadzeńGóra

SN74AUC1G14DBVR: ilustracja obudowy SOT-23-5Interaktywny rozkład pinów i funkcje wyprowadzeń obudowy SOT-23-5.1: NC2: A3: GND5: VCC4: Y

Ilustracja obudowy, a nie zwymiarowany rysunek mechaniczny.

5 / 5 wyprowadzeń
#Nazwa pinuTypTolerancja 5VFunkcje alternatywne / szczegóły
NCpassive—
Brak połączenia wewnętrznego (pozostawić niepodłączone lub dołączyć do GND lub VCC)
Ainput onlyNie
Wejście danych z przerzutnikiem Schmitta (tolerujące 3,6 V, bez wewnętrznych rezystorów podciągających ani ściągających)
GNDground—
Zacisk masy odniesienia (0 V)
Ypower out—
Wyjście logiczne komplementarne push-pull z negacją (Y = NOT A, obsługa izolacji wyłączenia Ioff)
VCCpower in—
Zacisk dodatniego napięcia zasilania (zalecane 0.8 V do 2.7 V, bezwzględne maksimum 3.6 V)

Kluczowe Parametry

Parametry

ParametrMin.TypowoMaks.JednostkaWarunki pomiaru
Roboczy zakres napięcia zasilania(VCC)0.81.82.7VTA = od -40°C do 85°C (zoptymalizowany dla 1.65 V do 1.95 V)
Napięcie progowe przy narastaniu sygnału wejściowego (1,65 V)(VT+)0.79—1.16VVCC = 1.65 V, IO = 0, TA = -40°C to 85°C
Napięcie progowe przy opadaniu sygnału wejściowego (1,65 V)(VT-)0.39—0.62VVCC = 1.65 V, IO = 0, TA = -40°C to 85°C
Napięcie histerezy wejściowej (1.65V)(Delta VT)0.37—0.62VVCC = 1.65 V, IO = 0
Napięcie progowe przy narastaniu sygnału wejściowego (0,8 V)(VT+(0.8V))—0.5—VVCC = 0.8 V, IO = 0, TA = 25°C
Napięcie progowe przy opadaniu sygnału wejściowego (0,8 V)(VT-(0.8V))—0.3—VVCC = 0.8 V, IO = 0, TA = 25°C
Napięcie histerezy wejściowej (0.8V)(Delta VT(0.8V))—0.21—VVCC = 0.8 V, IO = 0, TA = 25°C
Wartość bezwzględna prądu wyjściowego w stanie wysokim (1,65 V)(|IOH|)——8mAVCC = 1,65 V, VOH >= 1,2 V, TA = -40°C do 85°C (konwencja TI: IOH = -8 mA prąd wypływający)
Prąd wyjściowy w stanie niskim (1,65 V)(IOL)——8mAVCC = 1.65 V, VOL <= 0.45 V, TA = -40°C to 85°C
Czas propagacji (1.8V, CL = 15 pF)(tpd)0.51.21.9nsVCC = 1.8 V ± 0.15 V, CL = 15 pF, RL = 2 kΩ, TA = -40°C to 85°C
Prąd upływu w trybie częściowego wyłączenia(Ioff)——10µAVCC = 0 V, VI or VO = 2.7 V, TA = -40°C to 85°C
Spoczynkowy prąd zasilania(ICC)——10µAVCC = 0.8 V to 2.7 V, VI = VCC or GND, IO = 0, TA = -40°C to 85°C
Pojemność wejściowa(Ci)—3.5—pFVCC = 2.5 V, VI = VCC or GND, TA = 25°C

Wartości Maksymalne (Absolute Maximum Ratings)

Maks. napięcie zasilania (VDD/VCC)3.6 V
Maks. napięcie wejściowe3.6 V
Maks. prąd wyjściowy / pinu20 mA
Temperatura przechowywania-65 – 150 °C
Odporność ESD (HBM)2000 V
Rezystancja termiczna θJA (SOT-23-5)206 °C/W
Rezystancja termiczna θJA (SC-70-5)252 °C/W

Pułapki Układowe i Ostrzeżenia Inżynieryjne

Rzeczywiste zastrzeżenia sprzętowe, ograniczenia projektu PCB i errata krzemu, które warto znać przed produkcją.

Krytyczne

Maksymalne dopuszczalne napięcie zasilania i wejściowe wynosi 3,6 V (brak tolerancji 5 V)

W przeciwieństwie do standardowej logiki CMOS 5 V (74HC/HCT) lub układów tolerujących 5 V (74LVC), rodzina AUC jest ściśle zaprojektowana dla maksymalnego zalecanego napięcia zasilania VCC równego 2,7 V oraz bezwzględnego maksimum VCC i napięcia wejściowego VI równego 3,6 V. Podłączenie sygnałów 5 V lub praca powyżej dopuszczalnych wartości maksymalnych może doprowadzić do trwałego uszkodzenia układu lub obniżenia jego niezawodności.

Jak temu zapobiec

Należy upewnić się, że napięcie zasilania nie przekracza 2,7 V (nominalnie 1,8 V, 1,5 V lub 1,2 V). Przy podłączaniu układów 5 V należy zastosować dedykowane konwertery poziomów lub dzielniki rezystancyjne, aby utrzymać napięcie wejściowe poniżej 3,6 V.

Ostrzeżenie

Zależność progów przełączania od napięcia zasilania (VCC)

Progi przełączania przerzutnika Schmitta zmieniają się w zależności od napięcia zasilania VCC i temperatury. Przykładowo, przy VCC = 1,65 V i TA od -40°C do 85°C próg VT+ mieści się w granicach od 0,79 V do 1,16 V, a przy VCC = 2,3 V wynosi od 1,11 V do 1,56 V. Podobnie minimalna histereza Delta VT wynosi 0,37 V przy 1,65 V oraz 0,48 V przy 2,3 V (typowo 0,21 V przy 0,8 V, 25°C). W generatorach relaksacyjnych RC lub obwodach opóźniających wahania zasilania przesuwają punkty przełączania, wpływając na przebiegi czasowe.

Jak temu zapobiec

W układach wrażliwych na czas należy stosować dobrze stabilizowane zasilanie i uwzględniać rozrzut progów w całym zakresie napięć roboczych oraz temperatur (-40°C do 85°C).

Ostrzeżenie

Nadmierny pobór prądu (ICC) przy niepodłączonych wejściach

Chociaż wejście Schmitta wykazuje histerezę i nie generuje oscylacji przy powolnych zmianach zboczy, pozostawienie wejścia w stanie nieustalonym powoduje jednoczesne częściowe przewodzenie wewnętrznych tranzystorów NMOS i PMOS, co drastycznie zwiększa prąd spoczynkowy ponad katalogowe 10 µA (zgodnie z raportem TI SCBA004).

Jak temu zapobiec

Zgodnie z uwagą 1 w sekcji 6.3, wszystkie nieużywane wejścia muszą być podłączone do VCC lub GND. W liniach mogących przechodzić w stan wysokiej impedancji należy zastosować rezystory polaryzujące.

Ostrzeżenie

Ograniczenie wydajności prądowej wyjścia przy niskich napięciach (VCC < 1.2 V)

Chociaż SN74AUC1G14 zachowuje funkcjonalność przy napięciu zasilania tak niskim jak 0,8 V, wydajność prądowa wyjścia wyraźnie spada przy niższych napięciach: określony prąd wyjściowy wynosi ±9 mA przy 2,3 V (VOH >= 1,8 V, VOL <= 0,6 V) i ±8 mA przy 1,65 V (VOH >= 1,2 V, VOL <= 0,45 V), spadając do ±3 mA przy 1,1 V i ±0,7 mA przy 0,8 V. Dodatkowo typowy czas propagacji tpd wzrasta z 1,2 ns przy 1,8 V do 5,8 ns przy 0,8 V przy obciążeniu 15 pF.

Jak temu zapobiec

Należy dopasować obciążenie kolejnych stopni do parametrów prądowych przy niskim zasilaniu i uwzględnić większe czasy propagacji przy napięciach poniżej 1,2 V.

Oficjalna Dokumentacja i Cytowane Źródła

Oryginalne noty aplikacyjne, erraty i specyfikacje producentów półprzewodników.

Pomóż dbać o poprawność tej strony

Znalazłeś pin, obudowę lub parametr niezgodny z notą katalogową? Zgłoś to.

Otwiera publiczny formularz na GitHubie z już wpisaną tą stroną; potrzebne jest bezpłatne konto GitHub. Jak działają zgłoszenia i potwierdzenia

Powiązane komponenty